Nowe prace Ludwika Danzigera w Lubańskim Muzeum
W ubiegłym tygodniu Muzeum Regionalne w Lubaniu weszło w posiadanie kolejnych prac wybitnego lubańskiego malarza Ludwika Danzigera – dwóch grafik i jednej pracy w ołówku.
W ubiegłym tygodniu Muzeum Regionalne w Lubaniu weszło w posiadanie kolejnych prac wybitnego lubańskiego malarza Ludwika Danzigera – dwóch grafik i jednej pracy w ołówku.
Szanowni Państwo! W ostatnim czasie Muzeum poszerzyło swój księgozbiór o kilka interesujących pozycji. Zachęcamy do możliwości skorzystania z książek na miejscu, w siedzibie Muzeum.
Stowarzyszenie Południowo-Zachodnie Forum Samorządu Terytorialnego "Pogranicze" i Muzeum Regionalne w Lubaniu, we współpracy z Łużyckim Centrum Rozwoju, serdecznie zapraszają na SPOTKANIE PROMUJĄCE książkę pt. "TAJNE ZAKŁADY ZBROJENIOWE III RZESZY W POWIECIE LUBAŃSKIM", które odbędzie się w piątek 13 lutego 2015 r. o godz. 18.00 w Muzeum Regionalnym w Lubaniu.
Serdecznie zapraszamy wszystkich mieszkańców Lubania i okolic do Muzeum Regionalnego 22 stycznia 2015 r. O godzinie 18:00 odbędzie się otwarcie wystawy pt. "Historyczne Osobliwości Olszyny", która opowie o ciekawostkach z dziejów tej śląskiej miejscowości. Ekspozycję będzie można oglądać do 27 marca 2015 r. Zapraszamy!
4 grudnia w Muzeum Regionalnym w Lubaniu miał miejsce wernisaż wystawy przygotowanej przez młodzież z Polski i Niemiec, uczęszczającą do szkół w Bolesławcu, Lubaniu, Miliczu, Görlitz i Wurzen.
Parafia Ewangelicko-Augsburska oraz Muzeum Regionalne w Lubaniu zapraszają na otwarcie wystawy: "Kościół moim domem - nie do wiary" 4 grudnia 2014r., godz. 18:00 w Muzeum Regionalnym w Lubaniu, Rynek - Ratusz.
224 lata temu, a dokładnie wieczorem 23 września 1790 r., przybył do Lubania światowej sławy niemiecki poeta Johann Wolfgang von Goethe. Pod Lubaniem przekroczył on granicę na Kwisie pomiędzy Prusami a Saksonią, kończąc tym samym swoją drugą i ostatnią zarazem podróż po śląskiej ziemi. Wiadomo, że Goethe spędził noc w jednej z miejskich gospód, ale w której dokładnie, nie udało się dotąd ustalić.
Muzeum Regionalne w Lubaniu oraz Muzeum Zamek Bolków zapraszają mieszkańców Lubania i okolic na wystawę poświęconą sztuce oblężniczej średniowiecza. Ekspozycja w oryginalny sposób przybliża odbiorcom metody ataku na miejsca umocnione, tzn. zamki i miasta w Europie Zachodniej od XIII do XV w. Wystawa będzie otwarta od 27.09 do 31.12.2014 r.
Wystawa czasowa prac artystów nieprofesjonalnych jest rezultatem wieloletniej pasji mieszkańca Lubania – Grzegorza Grabarczyka. Lubański pejzażysta zafascynowany światem przyrody, również kolekcjoner dzieł sztuki, tworzył w wolnych chwilach, brał udział w konkursach plastycznych i organizował liczne plenery malarskie. Działalność artystyczna lokalnego twórcy, prowadzona głównie w latach 80-tych XX wieku, wpłynęła budująco na współpracę założonego przez niego lubańskiego Klubu Plastyka Amatora ze środowiskami plastycznymi z wielu miast Polski i z zagranicy. Liczne kontakty i wymiana doświadczeń dały początek ciągle powiększającej się kolekcji sztuki nieprofesjonalnej. Wystawa czasowa w Muzeum Regionalnym w Lubaniu prezentuje wybrane prace z prywatnych zbiorów Grzegorza Grabarczyka, których autorami są artyści z Lubania oraz dawnych województw: jeleniogórskiego, szczecińskiego, gdańskiego, a także z Kijowa.
Program Konferencji:
16:00 - Otwarcie wystawy plenerowej na lubańskim rynku na temat Górnych Łużyc w epoce jagiellońskiej
16:30 – Oficjalne otwarcie Dni Lubania
16:35 – Rozpoczęcie minikonferencji historycznej poświęconej dziejom Lubania i Górnych Łużyc w epoce jagiellońskiej.
16:40 – Pierwszy referat - Dr Robert Heś: Jagiellońscy władcy Czech wobec łużyckiego Związku Sześciu Miast (1490-1526)
17:40 – Przerwa na poczęstunek
18:00 – Drugi referat - Dr Milan Svoboda: Jagellonci na českém trůnu (1471-1526) v české historiografii z let 1990-2014 / Jagiellonowie na tronie czeskim (1471-1526) w świetle czeskiej historiografii z lat 1990-2014
19:00 – Zakończenie minikonferencji
Oba wykłady będą tłumaczone konsekutywnie na język czeski i polski.